Tomass Mains Rīds “Jātnieks bez galvas”

http://www.ibook.lv/uimg/43800a81-e507-43f3-a01b-411c23277bb0.JPGKurš gan nav dzirdējis par Jātnieku bez galvas? Tas ir pasaulē iezīmogojies kā šausmu iedvesošs un ļauns tēls. Vairāk gan nostāstu, ne grāmatas dēļ. Grāmata ir sarakstīta 19.gs. 50. gados. Mans izdevums ir izdots 1971. gadā, kārtīgi nobružāts un ar īsto grāmatas smaržu (starp citu, tikko, meklējot izdošanas gadu, man iztrūka pirmās divas lapas :D). Ja jums tiešām liekas, ka grāmatā ir kaut kas drausmīgs un briesmīgs, jūs dziļi maldāties. Viss ir aprakstīts tā, lai īpašas bailes nerastos, nezinu, varbūt man tā tikai šķita, jo darbības vieta bija saulainā Teksasa un grāmata smaržoja pēc saules.

Stāsta centrā ir divi cilvēki: skaistā, neatlaidīgā Luīza Poindekstere un miermīlīgais džentlmenis, mustangu mednieks, Morris Džeralds. Viss, protams, balstās uz mīlestību, es pat teiktu, ka šis ir vairāk valdzinošas mīlestības nevis šausmu romāns. Un vēlāk romānā risinās notikumi un strīdi, pie kā, kā jau vienmēr, vainīgas sievietes, patiesībā, tikai viena. Moriss ir īrs, mustangu mednieks, talantīgs savā jomā, bet ne īpaši populārs, pārcēlies uz dzīvi Teksasā, diezgan trūcīgs. Dzīvo būdiņā kopā ar kalpu Felimu un suni Taru. Luīza, toties, ir izsmalcināta, ļoti skaista (ko Rīds nevienu reizi vien atgādina), uzaugusi bagātā ģimenē. Romāns sākas ar Luīzas un viņas ģimenes pārcelšanos uz Teksasu. Protams, kā jau katrā grāmatā, ir kāds ļauns kretīns, un šoreiz tas ir Luīzas brālēns kapteinis Kasijs Kolhauns. Kā arī, stāstā viens no galvenajiem personāžiem būs Zebulons jeb Zebs Stamps, gan Morisa, gan Luīzas tuvs draugs un padomdevējs.

Kā jau teicu, no grāmatas nevajag baidīties. Patiesībā, grāmata ir diezgan mierīga un jauka, bet saistoša. Nu labi, notiek tur arī  visādi trakāki notikumi, bet par tiem es jums nestāstīšu. Noteikti iesaku izlasīt. Lasās pat ļoti ātri, ņemot vērā, ka tā ir sarakstīta 19. gadsimtā. Un vēl, gribēju piemetināt, filmā nu galīgi nekas nav pēc grāmatas, ja neskaita pašu Jātnieku bez galvas. Bet, katrā ziņā, es šo grāmatu iesaku :).

9/10

Foto Šeit

Advertisements

7 thoughts on “Tomass Mains Rīds “Jātnieks bez galvas”

  1. Viens no manas bērnības hītiem. Interesanti, ka to kāds lasa arī tagad, lai gan tas ir tīri jauks, klišejisks 19 gs. piedzīvojumu romāns ar mīlas stāsta un detektīva elementiem.
    Filma, kuru Tu piemini, visdrīzāk ir Tima Bērtona “Slepy Hollow” un tai ar šo romānu nav nekādas saistības. Tik vien, ka kāds nejēga tās nosaukumu ir latviskojis kā “Jātnieks bez galvas”. Patiesībā tā ir Vašingtona Ērvinga stāsta “The Legend of Sleepy Hollow” ekranizācija.

    • Jā, tas bija manāmi, bet man kaut kā netraucējas. Es pat, dažādu apsvērumu dēļ, jau zināju, kas tad beigās būs tas jātnieks, tomēr lasīt bija patīkami, varbūt kā neliela atpūta no nopietnākām grāmatām, bet tas jau kā kuram 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s