Ļevs Tolstojs ”Anna Kareņina”

Ļevs Tolstojs – šo vārdu noteikti visi ir dzirdējuši. Anna Kareņina – šis vārds ir vēl vairāk dzirdēts. Šie vārdi atstāj lielu iespaidu, jo, nevelti pirms nedēļas, izlasot grāmatu, nolēmu, ka aprakstīšu to nākamajā nedēļas nogalē – viens faktors gan bija laika tūkums, bet otrs – jāizlemj ko rakstīt, jo pārāk lieli šie Tolstoja un Kareņinas vārdi, lai vienkārši kaut ko uzskribelētu.

Ar jauno Annas Kareņinas filmu, kur galvenajā lomā ir burvīgā Keira Naitlija, ir sācies tāds nelielas grāmatas atmodas brīdis, lai gan tā nekad vēl nebija tā īsti aizmigusi – klasika paliek klasika, Tolstojs paliek Tolstojs. Arī mani iedvesmoja šī stāsta atmošanās un izdomāju, ka jāizlasa grāmata. Ar domu – gan jau kādreiz. Bet tā nu vienu reizi bija klikšķis – un paņēmu Annu Kareņinu.

Sižets – Anna ir precējusies ar vecāku vīrieti – Alekseju Kareņinu, apprecējās agri, bez mīlestības. Bagāts, svarīgs valstvīrs, tīri normāls dzīves partneris. Romāna norises laikā viņu dēlam Sergejam ir astoņi gadi. Tad Anna iepazīstas ar Alekseju Vronski un piedzīvo lielo, īsto dzīves mīlestību. Galu galā, viņa pamet vīru un dēlu, aiziet pie Vronska, viņiem piedzimst meita.

Otrs stāsta varonis ir Levins – bagāts zemnieks, domātājs, visur meklē jēgu, mīl to, ko dara. Mīl Kitiju. Kitijai ir tikai astoņpadsmit. Levinam pāri trīsdesmit (starpcitu, kāpēc pārsvarā visās ekranizācijās Levins izskatās vecāks un ir noaudzis rudmatis? Kaut kā neuzķēru to momentu, kad aprakstīja Levina ārējo izskatu, vismaz neatceros.). Nu jā, Levins dodas uz Maskavu bildināt Kitiju. Viņa atsaka, jo ir iemīlējusies Vronskī, kurš vēlāk, ieskatījies Annā, aizskrien tai burtiski pakaļ, un atstāj Kitiju ar salauztu sirdi. Pēc pailga laika Levins, nespējis Kitiju aizmisrt un Kitija, sapratusi, ka mīl Levinu, – apprecas.

Romānā ir vairāki galvenie personāži – Anna, kura aizņem teju pusi grāmatas, Levins, kurš aizņem otru pusi. Tad vēl ir arī Annas brālis Stepans Arkadjičs ar sievu Dolliju(Kitijas māsu), pati Kitija, Vronskis un Kareņins. Grāmata rakstīta tādā stilā – dažas nodaļas aprasta Annas izjūtas, dažas nodaļādās apraksta Levina pārdomas, tad, pa kādai nodaļai ir dota arī pārējiem varoņiem.

Anna ir diezgan nepatīkama, patmīlīga un ļoti kaitinoša būtne. Viņas nodaļas lasīt bija īpaši apgrūtinoši – neviens mani nemīl, mans vīrs ir kretīns, es mīlu savu dēlu, jūs visi esat ļauni, kāpēc jūs nedarat to, ko es lieku, klausiet man, visi ir tizli, es esmu tik jauka, es esmu nožēlojama, es nemīlu savu meitu, kāpēc jūs man to nodarāt. Un, apmēram, šādi norisinās visā viņai atvēlētajā tekstā. Kā Tolstojs varēja izturēt viņu un uzrakstīt viņu, ja pat lasīt par viņu sagādā grūtības?

Levins ir pilnīgs pretstats, viņš uzskata sevi par diezgan neizdevušos personību, vairāk par visu nožēlu savus divus grēkus, ir ļoti atšķirīgi uzskati no pārējās sabiedrības, bet viņš tomēr ir ļoti jauks un patīkams. Lai gan viņa nodaļās bija ļoti daudz aprakstīta viņa iekšējā pasaule, nebūt nekļūst garalicīgi. Tiešām spilgts, skumjš un patīkamākais tēls visā grāmatā.

Māsas Dollija un Kitija – it kā domātas jaukas, nevainīgas sievietes, Kitija beigās tiešām tāda izrādījās, bet man viņas kaut kā nepatika. Viens iemesls – Dollijas nebeidzamā cieņa un mīlestība pret Annu un Kitijas atteikums Levinam, plus, man ik pa laikam šķita, ka Levinam piemērota kāda dvēseliskāka un labāka būtne par Kitiju. Otrs – viņu stulbā māte – sieviete, kurai dzīvē galvenais ir izprecināt savas meitas bagātam vīrietim(vienalga, vai viņas būs laimīgas) pēc tam par viņas prioritāti kļūst meitu vīru nolikšana un līšana meitu dzīvēs. Un viņas klausa viņai – it kā Kitija nevarētu pati izlemt, kur dzemdēt savu bērnu utt.

Tad vēl ir šī augstākā sabiedrība – visi tik laipni, lai gan aizmuguras noliek. Sākumā iedomājos, ka vārda ‘’mīlu’’ pārlieku biežā lietošana šo augstāko aprindu vidū ir vienkārši tulkošanas vaina(paši ziniet, ka krievi lieto ‘’mīlēt’’- ‘’patikt’’ vietā), bet tad sapratu, ka viņi vienkārši ir pārāk tukši cilvēki, tāpēc tik bieži šo vārdu lieto.

Grāmata lasījās pārsteidzoši viegli un Levins, laikam, ir kļuvis par vienu no maniem mīļākajiem tēliem. Anna Kareņina tiešām ir grāmata, kuru jāparlasa pēc vairākiem gadiem, jo tad būs radušās citas prioritātes un uzskati, kurus noteikti saskatīs arī šajā romānā, jo tajā runā un ir izteikts gandrīz viss un šo visu lasot vienu reizi pat nevar uztvert un saprast. Bet līdz tam laikam – ik pa brīdim jāpaskatās kāda Annas Kareņinas versija un jāiesmaida par to, kā angļi vai amerikāņi izrunā dažus vārdus – Levina tēva vārds Dmitričs viņiem sagādā īpašas problēmas (bet, jā, visi tie tēva vārdi grāmatā nedaudz izbesīja, un vēl tie vienādie vārdi. Laikam Annai  ļoti patīk Alekseji, jo gan Vronski, gan Kareņinu sauc par Alekseju. Un arī Anna savu meitu nosauca savā vārdā. Ai, ai ai, vai tad vārdi trūkst?)

10/10. Pat ar visu kaitinošo Annu – man ļoti patika!

Lasi arī Sibillas Kriedokļa un Marii aprakstus :).

Foto šeit!

Advertisements

3 thoughts on “Ļevs Tolstojs ”Anna Kareņina”

  1. Nezinu gan cik tuvā nākotnē, bet grāmatas lasīšana man arī ir plānā. Nesen noskatījos jauno filmu un man radās iespaids, ka grāmatai jābūt daudz labākai. Pēc tava apraksta arī tā izklausās un liekas, ka filmā daudz kas svarīgs nemaz nav parādīts.

    • Jā, filmā tiešām nav daudz kas paradīts, jo grāmata tomēr ir ļoti gara. Grāmatā ir atklāta varoņu jūtu pasaule, ko grūti parādīt filmā, tāpēc vien ir vērts izlasīt 🙂 Un filmas veidotāji, manuprāt, pārāk aizrāvās ar sabiedrības un dažu varoņu izsmiešanu, ka aizmirsa parādīt varoņu īsto būtību.

  2. Ieteikums, kad raksti jaunu rakstu, tad uzspied pie raksta rīkiem ‘Open kitchen sink’ un tur būs tāda poga, kura ļauj izlīdzināt tekstu pa abām malām. Paskaties manā blogā, sapratīsi, ko domāju. Manuprāt, tā izskatīsies labāk. 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s