Stīvens Čboski “Čārlijs, malā stāvētājs”

Ja godīgi, tad es pat nezinu, ko rakstīt ievadā, jo man grāmata vienkārši patika, un šeit nav vietas kaut kādiem sadzīves apstākļiem un apcerējumiem.

Par pašu grāmatu noteikti esiet dzirdējuši. Tā stāsta par pusaudža, Čārlija, jūtu pasauli. Un laikam jau jāpiebilst, ka Čārlijs nav tāds gluži parasts tīnis, kuram galvā tikai ballītes, meitenes un futbols. Nē, viņam galvā ir nepārtraukta domāšana, grāmatas un centieni iesaistīties. Čārlijs uzsāk gaitas vidusskolā, un tā kā viņam nav draugu un ir bail, viņš sāk rakstīt vēstules, nenorādod savu adresi un mainot savu un citu iesaistīto vārdus, lai viņu neatklātu. Skolā Čārliju uzrunā viņa skolotājs, Bils, kurš sāk uzdot Čārlijam izlasīt dažādas grāmatas un rakstīt par tām esejas. Un Čārlijs to ar lielāko prieku arī dara. Bet paralēli tam visam, Bils uzdrošina Čārliju iesaistīties. Iesaistītes dzīvē. Čārlijs paklausa Bila padomam un cenšās to izdarīt. Tā nu kādas futbola spēles laikā Čārlijs pieiet pie kāda puiša ar iesauku Nulle. Tā Čārlija iepazīstas ar Patriku un Semu. Un viņa dzīve var sākties. Viņam ir draugi un arī ballītes, alkohols, zālīte un cigaretes. Bet šī kompānija nebūt nav neapzinīgā, tipiskā jauniešu grupiņa. Nē, ballītes tiešām ir tikai laika pavadīšananas veids, nevis dzīvesveids. Šajā kompānijā tādas tēmas kā grāmatas, mūzika, jūtas un pasaulē notiekošais nav svešs. Ar viņiem Čārlijs piedzīvo ļoti daudz ko, ko ir vērts atcerēties. Un lasot šo grāmatu, vienīgā doma ir: kaut es pazītu šos cilvēkus!

Sema apsēdās un sāka smieties. Patriks sāka smieties. Es sāku smieties. Un es varu apzvērēt – tobrīd mēs jutāmies neierobežoti.

Man garšo cepumi, un es to saku tikai tādēļ, ka mums visiem ir jādomā par iemesliem, kāpēc dzīvojam.

Manuprāt, viņi saprata. Ne jau kaut ko konkrētu. Viņi vienkārši saprata. Un man šķiet, ka tas ir vienīgais, ko var prasīt no drauga.

Ziniet, ja reizēm ir 500lpp gara grāmata un kādu citātu iespējams izspiest tikai ar cieši sakostiem zobiem, tad šajā 250lpp garajā darbā jau sāk palikt neomulīgi, ka tik daudz teksta ir sasvītrots. Un šajā grāmatā ir pieminētas daudz visvisādu dziesmu, grāmatu un filmu, kuras tagad gribot negribot jātiekļauj savā listē un jāiepazīst, jo, ja reiz Čārlijam, Semai un Patrikam patika, tad tikai loģiski, ka patiks arī man. Jo dziemas no šīs grāmatas ekranizācijas, kuru noskatījos pirms grāmatas lasīšanas, ir iekļuvušas manā pleijlistē uz palikšanu.

Un, ja kādam klājas vēl sliktāk, tas nemaina īstenību, ka tev pieder tikai tas, kas tev pieder.

Es nerunāju par filmu, kurā attēlota studentu brālības balle. Es runāju par filmu, kurā puisis satiek jauku meiteni, kas valkā visādus džemperus un dzer kakao. Viņi sarunājas par grāmatām un dažādām tēmām un skūpstās lietū.

Pat tad, ja mūsu spēkos nav izvēlēties, no kurienes nākam, mēs tomēr spējam izvēlēties, uz kurieni ejam.

Čārlijs ir puisis, kurš, savā ziņā, tu negribētu būt, bet, ja esi viņam ļoti līdzīgs, tad šo grāmatu ļoti labi var saprast. Jā, tā ir pusaudžu grāmata, kura palīdzētu katram pusaudzim,bet, ja reiz tiešām esi līdzīgs Čārlijam, tad šī grāmata ne tikai palīdzēs, bat tu arī iejutīes Čārlija ādā un sapratīsi.

-Čārlij, vai tu vienmēr tik daudz domā?

-Vai tad tas ir slikti?

-Ne vienmēr.  Tikai reizēm cilvēki izmanto domāšanu, lai neiesaistītos dzīves norisēs.

-Vai tas ir slikti?

-Jā.

Zinu, ka, iespējams, šie skolotāji, kuri pusaudžiem palīdz jau ir apspēlēti visās iespējamajās grāmatās un filmās, tomēr Bils bija vajadzīgs. Es patiešām gribētu, lai manā dzīvē ir tāds cilvēks kā Bils. Jo viņš saprata, iedrošināja, iedvesmoja un attīstīja Čārliju. Un viņam bija jābūt skolotājam, jo vienaudzis neradītu tik lielu cieņu. Un tieši šādiem būtu jābūt visiem skolotājiem – tādiem, kuri grib un spēj iedvesmot.

-Viņš ir visa mana dzīve.

– Nekad vairs tā nesaki ne par vienu cilvēku. Pat par mani ne, – sacīja mamma.

wallflowerViennozīmīgi, šajā grāmatā bija ļoti daudz varoņu, kurus es gribētu kā reālus cilvēkus savā dzīvē. Un es pēc viņiem ilgošos.

10/10. Čārlijs ir pelnījis augstāko. Un šī grāmata ir pelnījusi atrasties grāmatu plauktā, lai kadreiz to varētu iedod izlasīt arī saviem bērniem.

Ar mīlestību,

Čārlijs

Advertisements

6 thoughts on “Stīvens Čboski “Čārlijs, malā stāvētājs”

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s