Greiems Simsions “Projekts “Rozija””

Un tad ir tādas grāmatas, par kurām visas pazīmes vēsta, ka nekā īpaša nebūs. Bet pēc neilga laika attopies pēdējās lappusēs ar kamolu kaklā un jūti, kā asaras mēģina izspiesties.

Dons Tilmans ir savādāks. Dons neprot tā īsti kontaktēties ar cilvēkiem un vispār pielāgoties sabiedrībā pieņemtajām normām, par spīti tam, ka ir universitātes profesors. Dons nekad nepārkāpj noteikumus. Viņš uzskata, ka laiks ir ļoti vērtīgs un to nedrīkst izšķiest. Tieši tāpēc katra viņa diena ir izplānota pa minūtei, nē, pat pa sekundei! To nav nemaz tik sarežģīti izdarīt, jo principā visas dienas jau iepriekš saplānotas pēc sistēmas – šī otradiena tāda pati kā nākošā, bet šī sestdiena ir tāda pati kā nākošā sestdiena. Jo ir jau sen izplānots, ko attiecīgājā dienā Dons ēd vakariņās un kurās dienās Dons tīra vannasistabu.

Bet vispār Dons nonāk pie secinājuma, ka būtu laiks apprecēties. Tā kā Donam iepazīties nesanāk un randiņi ir neveiklāki par neveiklu, un beigās tāpat izrādās, ka sievietes raksturā vai darbībās ir kaut kas nepieļaujams, viņš izdomā veidru kā no tā pavisam viegli izvairīties. Atrisinājums pavisam vienkārš – Dons izveido 16 lappušu garu anketu ar dažādiem kopdzīvei ļoti nozīmīgiem jautājumiem. Īpaši labi neveicas, jo tik daudz prasībām parastas sievietes neatbilst – ja nu atbilst, tad tomēr kaut kas noiet greizi.

Paralēli projektam ”Sieva”, Dons nodarbojas arī ar projektu ”Tēvs” jeb viņš palīdz jauniegūtajai paziņai Rozijai atrast bioloģisko tēvu. Tas ir diezgan pagrūti, jo Rozija ieņemta izlaiduma naktī, kurā bija ļoti daudz vīriešu kārtas pārstāvji un jebkurš no tiem varēja būt Rozijas tēvs. Un kā gan uzzināt, kurš ir īstais? Tā Rozija un Dons uzsāk ilgstošas DNS medības, pa ceļam piedzīvojot pa kādam jautram notikumam un nonākot pie jaunām atklāsmēm – it sevišķi Dons, jo viņš piedzīvo pārmērīgi daudz sociālo kontaktu, nākas izkāpt no saviem ikdienas rāmjiem un pat jāpārkāpj noteikumi!

Ieraugot grāmatas vāku šķita – nu, kaut kas nav, tādā mūsdienīgā stilā, atgādināja kaut kādas hakerlietas. Bet, kā jau parasti pēc grāmatas izlasīšanas – vāks tomēr iepatīkas (lai gan joprojām uzskatu, ka nav no tiem spilgtākajiem).

Dons gan nav tas izplatītākais varoņa tips, kādu sastopam grāmatās, bet laiku pa laikam tādi ir sastopami. Dons ir it kā pretstats pasaules kārtībai, bet tas viņu tieši rada tādu piemīlīgu. Dons laikam iekļūst to nedaudzo varoņu topā, kurus varbūt pat samērā labi izprotu un pielīdzinu sev.

Protams, grāmata nav ļoti oriģināla, bet tā ne mirkli nekļūst garlaicīga. Tā ir samērā smieklīga. Un ļoti jauka. Donam grāmatā piedēvēts Aspergera sindroms. Nezinu, ko autors ar to vēlējās pateikt, bet man šķiet, ka bez tā pat varēja iztikt. Vienkārši parādīt, ka parasts cilvēks arī var būt tāds kā Dons. Bet varbūt tieši tāds arī bija mēŗkis. Tās Dona pārmaiņas beigās – nedaudz tā kā tomēr par strauju, vajadzēja saglabāt lielāku vecā-Dona devu. Un ko lasīju citās atsauksmēs – esot līdzīgs Šeldonam no The Big Bang Theory – nenoliegšu – sava līdzība ir.

9/10. Vēl viena grāmata, ko iesaku.

Advertisements

One thought on “Greiems Simsions “Projekts “Rozija””

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s