Mihals Vīvegs “Suniski pasakainie gadi”

suniski-pasakainie-gadi_vaks_original Šī grāmata savu  popularitātes vilni Latvijā jau pārdzīvojusi kādus trīs četrus gadus atpakaļ. Ja atmiņa mani neviļ, tad iesāku to lasīt vismaz divas reizes, bet tālāk par pāris lappusēm nekādi netiku. Tad nu tagad, pēc vairākiem gadiem, atkal tai pieķēros un labi, ka tā!

Darbība sākas 1960. gadā, Prāgā. Romānā tiek atpoguļota Kvido dzīve  – sākot jau ar dzīvošanos vēl mammas vēderā līdz pat paša Kvido pirmdzimtajam. Bet ne tikai par Kvido. Tā kā sižets iet cauri Kvido dzīvei, tas neiztiek arī bez Kvido ģimenes – mammas un tēta, mazā brāļa un vecvecākiem. Ļoti izteikti tiek aprakstītas Kvido mammas un tēta savstarpējās attiecības un dzīves krustceles, cik nu Kvido tos spējis aptvert.

Ziniet, reizēm tā vien prasās kādu atpūtas gabalu, bet jau slikti metās no jauniešu bestselleriem un sieviešu romāniem? Tad ir jāņem šis romāns! Tas reizē ir viegls, bet tomēr diezgan nopietns.  Asprātīgs un sirsnīgs, arī pārgalvīgs. Šķiet, paņemot rokās grāmatu, smaids sejā parādās nemaz pašam nemanot un tāds tur arī paliek visas lasīšanas gaitā. Tomēr, mirklī, kad šī pozitīvā vide jau sāk kļūt nospiedoša un nedaudz apnicīga, negaidot notiek kāds pavērsiens, kas liek lasītāja elpai aizrauties un sirdij mazliet iesāpēties…

– Cilvēkam laikam nevajadzētu būt nepieklājīgam, – viņš sacīja Kvido. – Varbūt pat ne tad, kad viņam taisnība. Vai pamēģināsi to iegaumēt?

Autoram ļoti labi izdevies izvedot varoņu personības un tās aprakstīt tik dažādos veidos. Man vienmēr ir šķitis, ka nejau to sižetu izveidot ir tik grūti, bet tieši stāstā darbojošās personas, jo, ja tās būs perfekti izstrādātas, tad stāsts pats par sevi tālāk raisīsies. Un šeit tādas bija. Pat ne tik svarīgi, kādi notikumi notiek fonā šajai ģimenei, jo tā pati ir tik interesanta, ka spēj par aizraujošu notikumu padarīt jebko! Viss ir tik spilgti aprakstīts, ka pašam šķiet, ka esi klāt un to piedzīvo kopā ar grāmatas varoņiem. Ir gan par ko pasmieties, gan ciniski pasmaidīt, gan uzslavēt, gan pabrīnīties.

8,5/10

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s