Alfreds Dziļums “Kurzemīte, sērdienīte”

15182437_1103809273067991_1564061843_oPar darba tapšanu īsti nekādu informāciju neatradu, tāpēc radās neliela neskaidrība par to. Principā, tas varētu būt gan autora brīvs stāstījums par laika periodu, balstoties uz faktiem, vai arī kādas sievietes, galvenās varones, tāds kā atstāstījums vai pierakstu izklāstīšana. Romānā pāris dotie pavedieni vairāk virza domas par labu otrajam variantam.

Nosacītī otrā daļa romānam „Kurzemes sirds vēl dzīva”, par kuru rakstīju iepriekš. Ar jau iepazītajiem varoņiem šajā romānā gan vairs nebūs iespēja sastapties, bet darbība turpinās 1946. gada novembrī, tieši gadu pēc iepriekšējā romāna darbības beigām.

Šeit tad tā doma bija pastāstīt, kāda bija latviešu zemnieku dzīve padomju laikos. Ar visiem ierobežojumiem, prasībām, trūkumu un smago darbu. Stāsts tieši koncentrēts uz kādas sievietes dzīvi, cik noprotams, tad tās ir viņas pašas rakstītās piezīmes, tā nu man arī netapa skaidrs, cik šeit daudz no Dziļuma ir ielikts. Šī sieviete – māte diviem maziem bērniem. Ar viņiem kopā dzīvo viņas vīramāte, bērnu vecmāte. Lēnām romāns izriet cauri ģimenes dzīvesstāstam un galvenās varones uzticības personu gaitām. Mazliet vairāk tas tiek koncentrēts tieši uz 40. gadu beigām, kad bērni vēl ir mazi un darbi nav nekādi labu labie, tāpēc ar dzīvošanu ir grūtāk. Vēlāk gan lasītājs tiek iepazīstināts, kā tad šī padomju iekārta un varoņu dzīves ir attīstījušās un mainījušās pēcāk, kad bērni jau izauguši. Bet, lai kā arī nebūtu, lasītājs tiek atstāts ar cerību stariņu par varones dzīvi arī vēlēkā nākotnē un šoreiz bez padomju smagā jumta.

Pēc „Kurzemes sirds vēl ir dzīva” šīs romāns nešķita tik informācijas un pārdzīvojumu piesātināts. Kā gan ne, tajā vēl bija diezgan aktīva karošana, šeit sākas dzīve pēc tās. Cerības par brīvu valsti un ļaudis, kuri ir pret jaunuzspiesto iekārtu joprojām vēl pastāv, bet caur rindām tomēr manāma tāda kā samierināšanās ar situāciju un pārdzīvošana par bijušo, ne vairs tik liela degsme par iespējamo brīvības atgūšanu.

9/10. Romāns sastādīts labi, arī raiti lasās, bet nevaru beigt saīdzināt ar pirmo Dziļuma darbu par Kurzemi, kurš šķita ievērojami spilgtāks, tāpēc atzīme attiecīga. Drīzāk varētu sacīt tā – ja interesē tēma, tad grūtības nebūs, bet, ja tēma līdz galam neaizrauj, tad šis, šķiet, nav īstais romāns, ar kuru sākt.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s