Maija Krekle “Ilgu putni ar sasietiem spārniem”

ilgu_putni-664x1017„Ilgu putni ar sasietiem spārniem. Austras Skujiņas dzīve un kaislības.”

Maijas Krekles sastādītais romāns par Austru Skujiņu – viņas dzīvi, attiecībām, draudzību, sāpēm. Iepītas arī daudz dzejas rindas, gan Austras, gan viņas laikabiedru. Vispār nezinu, cik daudz drīkstu atklāt par romāna gaitu, bet tomēr daudz neslēpšu, jo Austras dzīves ceļi izlasāmi pirmajā interneta lapā, kuru atvērsiet, ierakstot tik vien kā viņas vārdu meklētājā.

Romāns sākas ar Austras bērnības un agras jaunības atmiņām, kad vēl dzīvo vecāku mājās Vidrižu pagastā. Aprakstot meitenes attiecībās ar ģimeni un viņas lielo mīlestību pret dabu.  Un arī kāro vēlmi doties prom no šī apspiedošās vietas, prom, uz Rīgu! Jau tad viņa šķiet dziļi skumja. Visu mūžu Austrai nāk līdzi apziņa, ka viņa nebija gribēts bērns, lai kādu mīlestību no ģimenes arī izjustu. Beidzot atradusi iespēju doties uz Rīgu, viņa pilsētā ierodas cerību un apņēmības pilna. Tur viņa uzsāk gaitas vidusskolā. Drīz vien Austra apjauš dzīves skarbumu, jo arī tēvs nomirst un meitenei paliek ar vien grūtāk idzīvot, tāpēc sākas dažādi gadījuma darbi jau skolas laikā. Paralēli tam, Austra dzenas pretī ilgotajai dzīve, turpinot mācības vidusskolā, vēlāk arī Tautas augstskolā un Latvijas Universitātē. Bet, neraugoties uz aizņemto ikdienu, Austra turpina literārās gaitas, arī nododoties dzejošanai.

Starp dzērājiem un ielasmeitām sēžot, mēs ar draugiem tulkojam klasiķus, rakstām dzejas, izkarojam politiskas cīņas, stāstām anekdotes, sapņojam un dziedam. Visi esam nabagi un drusku ķerti.

Tā šķiet,  ka visu viņas mūžu Austrā ir jūtams liels pesimisms, neticība laimei. Sāpīgi spērieni nāk viens pēc otra. Tēva nāve vēl jaunas meitenes gados, vēlāk brāļa pašnāvība, tad pašas liktenīgā mīlestība un draugu nodevība. Vēlāk jau manāms, ka Austra pati sāk attālināties no tuviniekiem, ģimenes un draugiem, sāk neticēt saviem panākumiem. Pēc liktenīgās mīlas beigām, Austra ieslīgst jau pavisam dziļā depresijā, arī par veselību daudz nedomā, kas kopumā diezgan dabiski un apzināti jauno dzejnieci noved pie attiecīgā lēmuma.

Tavs skūpsts bija nāve. Tavs sitiens bij glāsts.   (A. Skujiņa)

Skaisti romānā attainota tā laika latviešu dzejnkieku zieda dzīve. Šeit arī daudzi Austras draugi tiek iesaistīti, apstāstot viņu savstarpējās attiecības ar Austru un nebeidzamo mākslinieka garu jaunajos dzejniekos. Darbojas Čaks, Grots, Grigulis, Grēviņs un citi. Arī dzejas viegli lasīt un saprast, jo tās tiek ievītas atbilstoši stāstam. Daudzi dzejoļi tagad kļuvuši arī manai sirdij tuvi. Un ar visu to, ka beigas jau zināmas, es to vienu, visu savienošo detaļu, nebiju zinājusi. Kā noprotu, tad taisnība vien tā ir. To izlasot mani pārņēma dziļš sašutums un nemaz nebrīnījos par Austras izvēli.

Skatos uz burtiem, kas veido manu vārdu, un pati brīnos, kāpēc nav baiļu no nāves. Es pat ilgojos pēc tās.

Ziniet, romāns tā uzrakstīts, ka gandrīz neiespējami caur rindiņām un kādās detaļās nesavilkt paralēles ar sevi. Virzoties cauri Austras dzīves līkločiem, tā vien šķiet, ka spēcīgie vārdi, teikumi un dzejas rindas izkāpj no papīra lapām, izlaužas cauri ādai, strauji satver savās milzu plaukstās lasītāja sirdi un no visa spēka griež to uz rinķi vēlreiz un vēlreiz. Un tad gribas vien kliegt. Kāpēc, kurš izdomāja mīlestību, kāpēc!? Kāpēc cilvēkiem ir tik viegli aizmirst visu tuvo un svēto un domāt tikai par sevi, kāpēc? Kāpēc, kāpēc, kāpēc!? Un vēl simtiem tādus „kāpēc” gribas veltīgi izkliegt dzīvē un skaļi raudāt, neredzot iemeslu apstāties.

Izdziest sveces, ko vakarā dedzu,

Istabā nolaižas izmisums salts –

Nava tie ziedi, bet asins uz grīdas,

Pīšļos samīta cilvēka sirds.

                                            (R. Skujiņa)

10/10.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s